[…] Naród, który odcina się od swoich korzeni,
jest narodem bez przyszłości […]
(Jan Paweł II)
Obchody Święta Niepodległości od lat w Wilczy obchodzone są niezwykle uroczyście. Tradycyjnie już, organizatorami tego wydarzenia była Gmina Pilchowice oraz Gminny Ośrodek Kultury.
Jak co roku o godzinie 9.45 uczestnicy uroczystości, mieszkańcy Wilczy, delegacje, Poczty Sztandarowe, przedstawiciele samorządów, parlamentarzyści, Władze Gminy z Wójtem Maciejem Gogulla na czele, udali się w asyście kompanii honorowej – Jednostki Specjalnej AGAT pod dowództwem kapitana Krzysztofa Kadłubowskiego, pod pomnik upamiętniający poległych i zaginionych mieszkańców Wilczy.. Tam odbyła się ceremonia złożenia wieńców.
O godzinie 10.00 odbyła się uroczysta msza święta w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja. Uroczystą liturgię odprawił ksiądz proboszcz Jan Mrukowski. W homilii ksiądz nawiązał do Ewangelii, podkreślając przy tym wagę święta, które obchodzimy co roku 11 listopada. We mszy świętej uczestniczyła kompania honorowa jednostki wojskowej AGAT oraz przedstawiciele Sił Zbrojnych RP; ppłk. Pułkownik Zapotoczny (4 Wojskowy Oddział Gospodarczy), Płk. Kajdan (4 Woskowy Oddział Gospodarczy oraz ppłk. Cerekwicki (Jednostka Specjalna AGAT). Uroczystości swoją obecnością zaszczycił także Starosta Powiatu Gliwickiego pan Waldemar Dombek.
Po mszy świętej mieszkańcy Wilczy oraz zaproszeni goście udali się do miejscowego Ośrodka Kultury, tam odbyła się część artystyczna, którą otworzył Dyrektor GOK Pilchowice pan Waldemar Pietrzak. Wójt Gminy Pilchowice w swoim wystąpieniu, nawiązał do historii święta, nawiązał także do dnia dzisiejszego, podkreślając zaangażowanie mieszkańców, oraz poszczególnych organizacji działających na terenie gminy w upamiętnianie tych wydarzeń. Po części oficjalnej tradycyjnie z bogatym programem artystycznym wystąpiła młodzież miejscowej szkoły, oraz niezastąpione Wilczanki z wiązanką pieśni patriotycznych.
W sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury można było także zapoznać się z ciekawą wystawą nawiązującą do historii Polski i Śląska.
Warto na koniec wrócić do słów księdza Mrukowskiego, wypowiedzianych tego dnia w homilii. Były to słowa, które powinny stanowić dla nas wszystkich lekcję nie tylko wiary czy wzbogacania w nas uczucia patriotyzmu, ale także było to swego rodzaju przesłanie, wołanie które powinniśmy „usłyszeć”, zrozumieć – jak żyć w świecie przepojonym rządzą sukcesu, zdobywania władzy, zaspokajania swoich nie do końca zgodnych z ludzką godnością zachcianek.
Nie jest możliwe aby przejść obojętnie, zapomnieć wraz z zakończeniem nabożeństwa o przesłaniu, które przekazał wiernym ksiądz tego dnia w słowie bożym; Przypomnijmy zatem choć wybrane fragmenty homilii;
”Nadszedł czas by patriotyzm był w naszych sercach, umysłach i czynach, a nie tylko na ustach i sztandarach. By słowo Polska zawsze było wypowiadane z dumą, byśmy umieli rozmawiać ze sobą bez zacietrzewienia, szukając tego co łączy, a nie tego co dzieli. Byśmy już nigdy nie musieli z lękiem wypowiadać słów; „OJCZYZNĘ WOLNĄ RACZ NAM WRÓCIĆ PANIE”, lecz z radością przez wieki mogli śpiewać; „OJCZYZNĘ WOLNĄ POBŁOGOSŁAW PANIE”.
Słowa te, zaledwie kilka fragmentów wypowiedzianych słów podczas tej niezwykłej lekcji historii, a także lekcji zwyczajnych ludzkich zachowań o których często zapominamy, są dowodem na to jak bardzo dziś potrzebna jest nam silna wiara, bo to dzięki Niej, Polska stała się wolna, obyśmy tylko o tym pamiętali, i potrafili wartości związane z wolnością wywalczona przez naszych ojców, a także przez nas samych uszanować. Tak nam dopomóż Panie Boże, i Ty Matko Jasnogórska.
Bez względu na to kim będą, i kim są dziś ci którzy starają się nas zniewolić nieludzką kulturą, wartościami nie mającymi nic wspólnego z ludzkimi zachowaniami – pokonamy to zło, i pozostaniemy wierni temu co kształtowało nasze postawy od wieków, jakim to sposobem? Po prostu jak zwykle żarliwą modlitwą, wiarą. – Tyle.
Autor: Tadeusz Puchałka
Dodaj komentarz