20 stycznia rusza czternasta odsłona projektu Szkolna Ekspedycja. Dziewiątka uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Pilchowic oraz trzy uczennice Zespołu Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie z kierunku: turystyka, wyrusza na ekspedycję do Indii.
Nasz Skład:
Emilia Masłoń, Nikola Rduch, Magdalena Twardowska, Kacper Imiołek, Agnieszka Żaba, Amelia Golec, Maja Poszwa, Kinga Dajka i Oliwia Wladarz (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach) oraz Milena Błędzińska, Nikola Pieczka i Oliwia Chłodnicka (Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie). Opiekunem będzie nauczyciel pilchowickiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Pani Małgorzata Surdel a kierownikiem wyprawy Adam Ziaja.
Główny cel wyprawy:
Dowiedzieć się dlaczego – „Święte krowy, tak właściwie są święte?”
Młodzieżowym kierownikiem wyprawy został wybrany Kacper Imiołek jeden z najbardziej doświadczonych członków projektu.
Odprawa przed ekspedycją odbyła się w pilchowickim Zespole Szkolno-Przedszkolnym 17 stycznia o godzinie 17:00. Podczas spotkania został przedstawiony zarys wyprawy, ogłoszony został główny cel, rodzice podpisali stosowne dokumenty, a młodzież zaprezentowała się w ekspedycyjnej odzieży. Zostali także przedstawieni organizatorzy oraz partnerzy projektu:
Po raz pierwszy organizatorem ekspedycji jest Stowarzyszenie Carpe Diem z Gliwic, które powstało by kontynuować tradycje Szkolnej Ekspedycji i zwiększyć moc projektu. Wśród zaproszonych szkół do projektu mamy tradycyjnie już: Zespół Szkolno-Przedszkolny z Pilchowic i Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie. Patronat honorowy objęła: Gmina Pilchowice i Starostwo Powiatowe w Gliwicach. Wśród Partnerów projektu mamy 11 firm i osób prywatnych, od których otrzymaliśmy wsparcie techniczne i finansowe. Dzięki ich zaangażowaniu mamy odzież wyprawową, magnesy z logiem wyprawy, ubezpieczenie, smsy bez limitu, projekty graficzne, zostanie stworzona mapa wszystkich wypraw oraz mentalne przygotowanie uczestników do ekspedycji! Są marki regularnie wspierające nasz projekt: SMSAPI, Firma ARS 4 Progress, Ed-Cert, Warsztat Koszulkowy, Firma Systemy 2000, Bank Spółdzielczy z Sośnicowic, Akademia Daytradingu, Etylina Agencja Reklamowa oraz nowe marki: mentalnie.pl, SMART geomatic i Pani Alina. Patronat medialny nad ekspedycją objęli: Nowiny Gliwickie, Przegląd Lokalny, Wiadomości Powiatu Gliwickiego, Infogliwice.pl – portal i telewizja, Iknurow.pl, Radio 90 i Telewizja Regionalna TVT.
Plan na pierwsze dni:
Pierwszy etap podróży pokonamy z rodzicami młodych podróżników, przejeżdżając samochodami do Katowic na dworzec PKP w sobotę 20 stycznia w godzinach wczesnoporannych. Dalej już sami pociągiem udamy się do Warszawy, skąd w godzinach popołudniowych mamy wylot do Helsinek i dalej do Indii. W New Delhi zameldujemy się w niedzielę wczesnym rankiem. W planach mamy odwiedzić miasta takie jak: New Delhi, Jaipur, Agra, Ambala, Chandigarh czy Hridwar. Mamy także zaproszenia od dwóch hinduskich rodzin na wizyty domowe i bardzo chcemy z nich skorzystać. Szczegółowy plan wyjazdu ustali nam życie!
Drogę powrotną rozpoczniemy 6 lutego od przelotu na trasie New Delhi – Helsinki – Warszawa i dalej pociągiem na Śląsk. Tego samego dnia o godzinie 23:51 wysiądziemy z pociągu na katowickim dworcu i zakończy się nasza przygoda.
Przygody pilchowickich i knurowskich uczniów można śledzić na www.fb.com/ekspedycja – na bieżąco będą wysyłane zdjęcia i publikowane relacje.
Zdjęcia, filmy z ekspedycji i dodatkowe informacje są na www.fb.com/ekspedycja
„Szkolna Ekspedycja” to projekt edukacyjny, który został zapoczątkowany w Zespole Szkół w Pilchowicach w 2011 r.. Założeniem projektu jest promowanie wśród młodzieży turystyki backpackingowej – plecakowej, uczącej uczniów życia, zaradności i samodzielności. Wszystkie wyprawy są planowane i organizowane przez uczniów i opiekunów. Członkowie ekspedycji nastawieni są na poznawanie i chłonięcie zwiedzanych krajów bez wytchnienia – wakacje wypoczynkowe pozostawiają sobie na dorosłe życie. Dotychczas w ramach projektu zostało zorganizowanych trzynaście ekspedycji: Maroko, Norwegia, Gruzja, Sri Lanka, Armenia, Sahara Zachodnia, Indie, Turcja, Tajlandia, Indonezja, Kambodża, Chiny i Finlandię. Taka forma turystyki pozwala poznać ludzi, kulturę i zwyczaje zwiedzanego kraju od podszewki. Podczas organizacji ekspedycji uczniowie zdobywają doświadczenie w wielu dziedzinach życia. Uczestniczą w zajęciach z marketingu w agencji reklamowej, prowadzą wykłady podróżnicze przed licznymi grupami słuchaczy, udzielają wywiadów w radiu i przed kamerą, są gośćmi programów radiowych, publikują autorskie teksty w lokalnej prasie, prezentują swoje prace na wystawach fotograficznych, szlifują języki obce oraz uczą się dysponowania małym budżetem podczas życia codziennego. Promują w świecie swój region i kraj. Od XIV odsłony projektu organizatorem wyjazdów jest Stowarzyszenie Carpe Diem z Gliwic.
____________________________
Źródło; ZS Pilchowice Projekt Szkolna Ekspedycja.
Dodaj komentarz